Instalacje chłodnicze mają wielkie znaczenie dla gospodarki oraz życia nas wszystkich

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat, gdyby nie istniały instalacje chłodnicze. Dzisiaj dzięki nim żyjemy wygodnie, ponieważ nie musimy codziennie kupować jedzenia, tylko je mrozimy i przygotowujemy w razie potrzeby. To jednak nie koniec zalet lodówek, zamrażarek i lad chłodniczych.

Instalacje chłodnicze chronią żywność przed zepsuciem. Bez obaw możemy otworzyć karton mleka, wstawić go do lodówki i używać jeszcze przed kilka dni. Tak samo jest z wędlinami, przetworami, serami, jogurtami, warzywami i innymi produktami, które pod wpływem pokojowej temperatury byłyby niezdatne do jedzenia już po kilku, kilkunastu godzinach od zakupu bądź otwarcia opakowania.

Instalacje chłodnicze używa się też w przemyśle gastronomicznym i handlu. Bez lodówek, lad i zamrażarek restauracje, puby, bary serwowałyby tylko najprostsze potrawy. Handel odbywałby się tylko jesienią, zimą lub w chłodne dni.

Ale to nie wszystkie komplikacje, jakie wynikłyby, gdyby nie istniały instalacje chłodnicze. Nie odbywałyby się żadne imprezy plenerowe z cateringiem lub byłyby on bardzo, bardzo ubogi (a to przecież jedzenie stanowi clou wielu wydarzeń).

Ucierpiałoby też życie rodzinne, gdyż nie można by było organizować pikników ani wyjazdów, na które zabieramy przenośne lodówki. Wniosek jest jeden: dzisiaj już nie obejdziemy się bez instalacji chłodniczych.