Proces liofilizacji a nowoczesne agregaty

Przetwarzanie i przechowywanie pożywienia jest obecnie niezwykle ważne. Wiele czasu poświęcono na szukanie odpowiednich metod, ponieważ szybko okazywało się, że transport jedzenia na dalekie dystanse czy przechowywanie jest niezwykle trudne. Właśnie dlatego zaczęto szukać innych, alternatywnych sposobów przetrzymywania pożywienia. Okazało się, że jednym z lepszych rozwiązań jest tak zwana liofilizacja.

Chodzi o suszenie sublimacyjne zamrożonych substancji, które pozwala na znaczne zmniejszenie ich wagi oraz wydłużenie przydatności do spożycia. Pierwsze takie próby przeprowadzano już dziesiątki lat temu, a w praktyce użyto tej metody podczas II Wojny Światowej podczas transportowania żywności dla żołnierzy. Obecnie nadal używa się tej technologii - na przykład przy produkcji kawy rozpuszczalnej. Jednaj mrożenie wymaga odpowiednich agregatów.

Właśnie technologia chłodnicza jest tutaj niezwykle ważna, ponieważ do mrożenia dochodzi w bardzo niskiej temperaturze, dlatego potrzebne są niezwykle wydaje urządzenia. Obecnie produkowane są specjalne agregaty, których wydajność pozwala na osiągnięcie wymaganych rezultatów. Na ten moment nie ma zatem problemu z wykonywaniem procesu liofilizacji, ale dawniej było to zdecydowanie bardziej skomplikowane.

Wspomniana metoda przetwarzania żywności jest z pewnością interesująca, ale nie można zapominać, że podczas jej przeprowadzania pokarm traci wiele właściwości. Dlatego właśnie jest to proces dobry tylko w niektórych przypadkach. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to spory krok w dziedzinie żywienia. Najważniejsze jednak, że nowoczesne agregaty i urządzenia chłodnicze pozwalają nam na wykonanie takich i podobnych czynności.